If 0.5 amp current is passed through acidified silver nitrate solution for 100 minutes the mass of silver deposited on cathode, is (eq. wt. of silver nitrate=108) :
A. 2.3523 g
B. 3.3575 g
C. 5.3578 g
D. 6.3575 g

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
(b) Current (I) =0.5 amp.
Time (t)=100 mm
`=100xx60 sec.=6000 s`.
Eq. mass of Ag (E ) =108
`W=(EIt)/(96500)=(108xx0.5xx6000)/(96500)=3.3575 g`.

5 views

Related Questions