A transistor is used as a common emitter amplifier with a load resistance 2KΩ . The input resistance is 150Ω .Base current is changed by 20 µA which results in a change in collector current by 1.5 mA. The voltage gain of the amplifier is
A. 900
B. 1000
C. 1100
D. 1200

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Data: P
`R_(l)=2K Omega, R_(i) =150Omega, I_(b)=20muA,`
`I_(c) =1.5mA,A_(v)=?`
Soln:
`to A_(v) =beta. (R_(0))/(R_(i))=(I_(c))/(I_(b))xx (Rl)/(Ri)`
`=(1.5xx10^(-3))/(20xx10^(-6))xx(2xx 10^(3))/(150)=1000`

4 views

Related Questions