In a common base transistor amplifier if the input resistance `R_(i)` is 200 `Omega` and load resistance `R_(L)` is `20K Omega` , find voltage gain `(
In a common base transistor amplifier if the input resistance `R_(i)` is 200 `Omega` and load resistance `R_(L)` is `20K Omega` , find voltage gain `(alpha=0.95)`
A. 86
B. 98
C. 94
D. 95
8 views
1 Answers
Correct Answer - D
`R_(i)=200 Omega, R_(0)=20 K Omega, A_(v)= ? Alpha=0.95`
Now `A_(v)=alpha(R_(0))/(R_(i))`
`=0.95xx(2000)/(200)=0.95xx200=190`
8 views
Answered