A common emitter amplifier has current gain 70. Its load resistance is 5 `k Omega` and input resistance is 500 `Omega` . The voltage gain is
A. 500
B. 700
C. 1000
D. 1400

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
`beta=70, R_(1)=5K Omega, R_(i)=500 Omega, A_(v)= ?`
`A_(v)=beta*(R_(0))/(R_(i))=(70xx5xx10^(3))/(500)=700`

6 views

Related Questions