A transistor connected in CE mode , has a current gain of 50. If the load resistance is 5 K, input resistance is 1 K and the input peak voltage is 0.4
A transistor connected in CE mode , has a current gain of 50. If the load resistance is 5 K, input resistance is 1 K and the input peak voltage is 0.4 V, then the peak output voltage will be
A. 25 V
B. 50 V
C. 75 V
D. 100 V
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`A_V=betaR_o/R_i = 50xx(5xx10^3)/(1xx10^3)`=250
`therefore V_o= 250 xx V_i = 250 xx 0.4`
`therefore V_o` = 100 V
4 views
Answered