A p-n-p transistor is used as common base amplifier as `V_(eb) =3V` . When its emitter current changes from 13.4 mA to 20.14 mA its collector current changes from 13.4 mA to 19.9 mA. Its current gain will be
A. 9.849
B. 0.8489
C. 98.49
D. 0.9849

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`V_(eb)=3V`,
`deltaI_(e)=20.15-13.55=6.6 mA`
`deltaI_(c)=19.9-13.4=6.5 mA`
`alpha=?`
Now `alpha=(deltaI_(c))/(deltaI_(e))`
`=(6.5)/(6.6)=0.9849`

5 views

Related Questions