If the current gain is 100, then the emitter current in a transistor for a base current of 5 mA, is
If the current gain is 100, then the emitter current in a transistor for a base current of 5 mA, is
A. 0.505 A
B. 1.505A
C. 2.505 A
D. 3.505 A
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`beta=100, I_(e)=? , I_(b)=5 mA`
`beta=(I_(c))/(I_(b))=(I_(e)-I_(b))/(I_(b))`
`beta I_(b)=I_(e)-I_(b)`
`I_(e)=I_(b)(1+beta)`
`=5(1+100)`
`=5xx101`
=505 mA
=0.505 A
4 views
Answered