A sinusoidal voltage of amplitude 5V is applied to resistance of `500 Omega`. The r.m.s. current in the circuit is
A. A. `5/(sqrt(2)) mA`
B. B. `10/(sqrt(2)) mA`
C. C. `10sqrt(2) mA`
D. D. `20sqrt(2) mA`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`I_(0)=5/500 = 1/100 A = 10 mA :. I_(rms) = 10/(sqrt2) mA`.

4 views

Related Questions