A gas occupies 2 litre at S.T.P. It is provided 300 joule heat so that its becomes 2.5 litre at 1 atm. Calculate change in its internal energy.
A gas occupies 2 litre at S.T.P. It is provided 300 joule heat so that its becomes 2.5 litre at 1 atm. Calculate change in its internal energy.
A. 50 J
B. 100 J
C. 250 J
D. 200 J
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
1 litre=1000cc
`=10^(3)xx10^(-6)`
`=10^(-3)m`
W=PdV
`=10^(5)xx4xx10^(-3)`
=400 J
`dU=dQ-PdV`
`=300-50`
`=250J`
4 views
Answered