The molar enthalpy change for `H_(2)O(l)hArrH_(2)O(g)` at 373 K and 1 atm ius 41 kJ/mol. Assume ideal behaviour, the internal energy change for vapori
The molar enthalpy change for `H_(2)O(l)hArrH_(2)O(g)` at 373 K and 1 atm ius 41 kJ/mol. Assume ideal behaviour, the internal energy change for vaporization of 1 mol of water at 373 K and 1 atm in KJ `"mol"^(-1)` is :
A. `30.2`
B. `41.0`
C. `48.1`
D. `37.9`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`W=-nRT=-(1xx8.314xx10^(-3)xx373)kJ`
=-3.10kJ
`q=DeltaH=41kJ`
`&DeltaE=q+w=(41-3.1)~= 37.9kJ`
4 views
Answered