One mole of non-ideal gas undergoes a change of state (`2.0 "atm"`, `3.0 L`, `95 K`) `to` (`4.0 "atm"`, `5.0 L`, `245 K`) with a change in internal en
One mole of non-ideal gas undergoes a change of state (`2.0 "atm"`, `3.0 L`, `95 K`) `to` (`4.0 "atm"`, `5.0 L`, `245 K`) with a change in internal energy, `DeltaU=30.0 L atm`. The change in enthalpy `(DeltaH)` of the process in `L "atm"` is
A. `40.0`
B. `42.3`
C. `44.0`
D. not defined because pressure is not constant
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`H=U+PV`
`DeltaH=DeltaU+DeltaPV`
`DeltaH=DeltaU+(P_(2)V_(2)-P_(1)V_(1))`
`=30+(5xx4-3xx2)`
`=30+(20-6)=44 L` atm
5 views
Answered