At `27 ^(@) C` , one mole of an ideal gas is compressed isothermallty and reversiblty and reversibly from a pressure of 2 atm to 10 atm . The value of `DeltaE` and q are ( R = 2 cal )
A. `- 965 . 84 cal `
B. `-965.84 cal , -865 .58 cal `
C. ` 865.58 , - 865.58 cal`
D. `965 . 84 cal , + 865 . 58 cal `

4 views

1 Answers

Correct Answer - a
isothermally and reversibly work ` W = 2.303 n RT log(P_(2)//P_(1))`
` = 2.303 xx1 xx 2 xx 300 lg (10//2) = 965.84 `
at constant temperature ,` DeltaE=0,q=-W=-965.84 cal`

4 views

Related Questions