If 1.5 L of an ideal gas at a apressure of 20 atm expands isothermally and reversibly to a final volume of 15 L, the work done by the gas in L atm is:
If 1.5 L of an ideal gas at a apressure of 20 atm expands isothermally and reversibly to a final volume of 15 L, the work done by the gas in L atm is:
A. 69.09
B. 34.55
C. `-34.55`
D. `-69.09`
11 views
1 Answers
Correct Answer - D
`w_("expansion")=-2.303nRT"log"_(10)((V_(2))/(V_(1)))`
`=-2.303PV" "log_(10)((V_(2))/(V_(1)))`
`=-2.303xx1.5xx20" log "((15)/(1.5))`
`=69.09L" "atm`
11 views
Answered