Find the change in internal energy of the system when a system absorbs 2 kilocalorie of heat and at the same time does 500 joule of work
A. 6400J
B. 8200J
C. 5600J
D. 7900J

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`dQ=2000xx4.2J`
=8400 J
dW=500J
`dU=8400-500`
`=7900J`

4 views

Related Questions