If the amount of heat given to a system is 50 J and work done on the system is 15 J, then change in internal energy of the system will be
A. 35 J
B. 50 J
C. 65 J
D. 15 J

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`dQ=50J`
`d u=dQ-dw`
`=50-(-15)=50+15=65J`

5 views

Related Questions