The work done in stretching a wire by 0.1 mm is 3 J. Then the work done in stretching another wire of the same material but with double the radius and half the length by 0.1 mm is
A. 12 J
B. 18 J
C. 24 J
D. 32 J

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`(W_(2))/(W_(1)) =((1)/(2)F_(2)l)/((1)/(2) F_(1)l)=(F_(2))/(F_(1))=(r_(2)^(2))/(r_(1)^(2)) xx (L_(1))/(L_(2))=4xx2`
`W_(2)=8W_(1)`
`=8xx3=24J`.

4 views

Related Questions