The force constant of a wire is k and that of another wire is . 2k When both the wires are stretched through same distance, then the work done
A. `W_(2)=0.5 W_(1)`
B. `W_(2)=W_(1)`
C. `W_(2)=2W_(1)`
D. `W_(2)=2W_(1)^(2)`

10 views

1 Answers

Correct Answer - C
`(omega_(1))/(omega_(2))=((1)/(2)k_(1)x^(2))/((1)/(2)k_(2)x^(2))=(k)/(2k)=0.5`
`omega^(2)=2omega_(1)`

10 views

Related Questions