Two wires of the same diameter and material have length 1.2m and 2m. They emit the same fundamental frequency. If the shorter wire is stretched by a force of 36 kg wt , then the tension of longer wire will be
A. 18 kg wt
B. 100 kg wt
C. 50 kg wt
D. 72 kg wt

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`(sqrtT_1)/(l_1) = (sqrtT_2)/(l_2)`
`sqrt(T_1/T_2) = l_1/l_2 = (1.2)/(2) = 12/20 = 6/10`
`T_1/T_2 = 36/100`
`T_2 = 100/36xxT_1 = 100/36xx36 = 100kg` wt.

4 views

Related Questions