Two stretched wires of same length, diameter and same material are in unison. Then tension in one is increased by 2% and 2 beat/s are heard . What was the frequency of the note produced when they were in unison ?
A. 400 Hz
B. 200 Hz
C. 300 Hz
D. 100 Hz

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`n_2/n_1 = sqrt(T_1/T_1) = sqrt((1.02T_1)/(T_1)) = sqrt(1.02) = 1.01`
`(n_2-n_1) = 1.01 - 1`
`therefore 2=0.01n_1 therefore n_1 = 200Hz`

5 views

Related Questions