A wire under a tension vibrates with fundamental frequency of 256 Hz . What should be the fundamental frequency of the wire if its length is half, thi
A wire under a tension vibrates with fundamental frequency of 256 Hz . What should be the fundamental frequency of the wire if its length is half, thickness twice and one - fourth of the tension ?
A. 128 Hz
B. 64 Hz
C. 200 Hz
D. 96 Hz
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
`n_2/n_1=l_1/l_2d_1/d_2 sqrt(T_2/T_1)`
`=2/1xx1/2xxsqrt(1/4) = 1/2`
`n_2 = (n_1)/(2) = 256/2 = 128Hz`
5 views
Answered