A wire under tension vibrates with a fundamental frequency of 600 Hz. If the length of the wire is doubled, the radius is halved and the wire is made
A wire under tension vibrates with a fundamental
frequency of 600 Hz. If the length of the wire is
doubled, the radius is halved and the wire is made to
vibrate under one-ninth the tension. Then, the
fundamental frequency will became
A. 400 Hz
B. 600 Hz
C. 300 Hz
D. 200 Hz
4 views
1 Answers
Correct Answer - d
Fundamental frequency `f=1/(2rl)sqrt(T/(pip))`
` therefore f_(1)/(f_(2))=l_(2)/l_(1)xx r_(2)/r_(1)rArr 600/(f_(2))=2/1xx1/2xxsqrt(T/(T//9))`
`f_(2)=200` Hz
4 views
Answered