A system absorbs 100 cal of heat and does an external work of 150 J. if J=4.2 J/cal the change in internal energy is
A system absorbs 100 cal of heat and does an external work of 150 J. if J=4.2 J/cal the change in internal energy is
A. 420 J
B. 270 J
C. 250 J
D. 150 J
11 views
1 Answers
Correct Answer - B
`DeltaQ=100xx4.2`
`=420J`
`DeltaW=150J`
`DeltaU=DeltaQ-DeltaW`
`=420-150=270J`.
11 views
Answered