When heat energy of 1500 J is supplied to a gas it is compressed from 10 `m^(3)` to 5 `m^(3)` at a pressure of 100 Pa. the change in internal energy is
A. 2000 J
B. 1000 J
C. 500 J
D. 2500 J

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`PDeltaV=P(V_(2)-V_(1))`
`=100(5-10)`
=-500J
`DeltaU=DeltaQ-DeltaW`
=1500-(-500)
=2000J.

4 views

Related Questions