The molar heat capacity of water at constant pressure is 75 `JK^(-1)mol^(-1)`. When 1.0 kJ of heat is supplied to 100 g of water which is free to expa
The molar heat capacity of water at constant pressure is 75 `JK^(-1)mol^(-1)`. When 1.0 kJ of heat is supplied to 100 g of water which is free to expand the increase in temperature of water is
A. 2.4 K
B. 3.6 K
C. 4. 8 K
D. 1.2 K
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Heat capacity of water per gram`=(75)/(18)=4.17J`
`Q=mc=100xx4.17xxt=1000`
`t=(1000)/(100xx4.17)=2.4K`
4 views
Answered