If 1 g of solute (molar mass = `50 g mol^(-1)`) is dissolved in 50 g of solvent and the elevation in boiling point is 1 K. The molar boiling constant
If 1 g of solute (molar mass = `50 g mol^(-1)`) is dissolved in 50 g of solvent and the elevation in boiling point is 1 K. The molar boiling constant of the solvent is
A. 2
B. 3
C. 2.5
D. 5
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`DeltaT_b=K_bxxm`
or `K_b=(DeltaT_b)/m=1/(1/50xx1000/50)=5/2=2.5`
5 views
Answered