The elevation in boiling point of a solution of 9.43 g of `MgCl_2` in 1 kg of water is ( `K_b` = 0.52 K kg `mol^(-1)` , Molar mass of `MgCl_2 = 94.3 g mol^(-1)`)
A. 0.156
B. 0.52
C. 0.17
D. 0.94

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`MgCl_2 hArr Mg^(2+) + 2Cl^(-) , i=3`
`DeltaT_b=iK_bm=3xx0.52xx9.43/(94.3xx1)`=0.156

5 views

Related Questions