A gas at constant pressure of `4.5xx10^(5)Pa` to a gas it is compressed from 10 `m^(3)` to `3.0m^3` on givinig a heat of 800 kJ. The change in internal energy is
A. `5.25xx10^(5)J`
B. `6.75xx10^(5)J`
C. `1.25xx10^(5)J`
D. `3.25xx10^(5)J`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`DeltaW=+PDeltaV`
`=4.5xx10^(5)xx1.5`
`=6.75xx10^(5)`
`DeltaQ=800kJ`
`=8xx10^(5)J`
`DeltaU=8.0xx10^(5)-6.75xx10^(5)`
`DeltaU=1.25xx10^(5)J`.

4 views

Related Questions