An ideal heat engine works between source at `127^(@)C` and sink `27^(@)C`. If 800 J heat is taken from reservoir, the amount of heat rejected to sink
An ideal heat engine works between source at `127^(@)C` and sink `27^(@)C`. If 800 J heat is taken from reservoir, the amount of heat rejected to sink is
A. 300 J
B. 400 J
C. 500 J
D. 600 J
12 views
1 Answers
Correct Answer - D
`eta=1-(T_(2))/(T_(1))`
`eta=1-(Q_(2))/(Q_(1))=1-(T_(2))/(T_(1))=(300)/(600)=(1)/(2)`
`therefore (Q_(2))/(Q_(1))=(T_(2))/(T_(1))`
`Q_(2)=(T_(2))/(T_(1))xxQ_(1)=(300)/(400)xx800=600J`
12 views
Answered