A heat engine works on a carnot cycle with a heat sink of `27^(@)C`. The efficiency is 10%. The temperature of source is
A. 270K
B. 30K
C. `60^(@)C`
D. `30^(@)C`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`0.1=1-(300)/(T_(1))`
`(300)/(T_(1))=0.9`
`T_(1)=(3000)/(9)=333K`
`t_(1)=333-273`
`=60^(@)C`.

4 views