At a constant pressure of 20 Pa a gas is compressed from 10 `m^(3)` to 5 `m^(3)`. Later 100 J of heat is added to the system. The change in internal energy is
A. 200 J
B. 400 J, 260 J
C. 300 J
D. 100 J

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`DeltaW=P(V_(2)-V_(1))=20(5-10)=-100J`
`DeltaQ=100J`
`DeltaQ=DeltaU+DeltaW`
100=`DeltaU-100implies DeltaU=200J`

4 views

Related Questions