When an open pipe is vertically dipped in water 8cm is inside the water, then the fundamental frequency of air column is 400Hz. If it is 6cm inside the water then fundamental frequency of the air column is 300Hz. Then the length of the tube will be
A. 22cm
B. 14cm
C. 20cm
D. 16cm

8 views

1 Answers

Correct Answer - B
`n_1(L-8) =n_2(L-6)`
400(L-8)=300(L-6)
4L - 32 = 3L - 18
4L - 3L = 32 - 18
L=14cm.

8 views

Related Questions