An open organ pipe has fundamental frequency 100 Hz. What frequency will be produced if its one end is closed ?
An open organ pipe has fundamental frequency
100 Hz. What frequency will be produced if its one
end is closed ?
A. 100, 200, 300….
B. 50, 150, 250….
C. 50, 100, 200, 300….
D. 50, 100, 150, 200….
4 views
1 Answers
Correct Answer - b
When one end is closed, `n_(1)=100/2=50` Hz
`n_(2)=3n_(1)=150` Hz
and `n_(3)=5n=250` Hz
4 views
Answered