In Carius method of estimation of halogen, 0.15 g of an organic compound gave 0.12 g of AgBr. Find out the percentage of bromine in the compound.

4 views

1 Answers

Mass of the substance taken=0.15g

Mass of AgBr= 0.12g

1 mole of AgBr=1 g atom of Br

188g of AgBr = 80 g of Br

0.12 g of AgBr contain bromine= 80/188*0.12

But this much amount of bromine is present in 0.15g of the organic compound

Therefore, percentage of bromine= 80*0.12*100/188*0.15

= 34.04

4 views