On complete combustion, 0.246 g of an organic compound gave 0.198g of carbon dioxide and 0.1014g of water. Determine the percentage composition of carbon and hydrogen in the compound.

4 views

1 Answers

Percentage of carbon= 12*0.198*100/44*0.246

= 21.95%

Percentage of hydrogen= 2*0.1014*100/18*0.246

= 4.58%

4 views