0.3780 g of organic chloro compound gave 0.5740 g of silver chloride in carius estimation .
0.3780 g of organic chloro compound gave 0.5740 g of silver chloride in carius estimation .Calculate the percentage of chlorine present in the compound.
4 views
1 Answers
% of chlorine = 35.5*mass of AgCl formed * 100/143.5 * mass of the substance
= 35.5*0.5740*100/143.5*0.3780
= 19.6 %
4 views
Answered