In sulphur estimation, 0.157 g of an organic compound gave 0.4813 g of barium sulphate.
In sulphur estimation, 0.157 g of an organic compound gave 0.4813 g of barium sulphate. What is the percentage of sulphur in the compound?
4 views
1 Answers
Here, mass of the substance taken= 0.157g
Mass of BaSO4 ppt. formed= 0.4813g
1 mole of BaSO4 is equivalent to 1 g atom of S
(137+32+64)= 233g of BaSO4=32g of S
0.4813g of BaSO4 will contain sulphur=32/233*0.4813
% of sulphur in the compound= 32/233*0.4813*100/0.157
= 42.10
4 views
Answered