In Dumas’ method for estimation of nitrogen, 0.3g of an organic compound gave 50mL
In Dumas’ method for estimation of nitrogen, 0.3g of an organic compound gave 50mL of nitrogen collected at 300K temperature and 715mm pressure. Calculate the percentage composition of nitrogen in the compound. (Aqueous tension at 300K=15 mm).
4 views
1 Answers
Volume of nitrogen collected at 300K and 715mm pressure is 50 mL
Actual pressure = 715-15 =700 mm
Volume of nitrogen at STP =273 *700 *50/300 *760
= 41.9 mL
22,400 mL of N2 at STP weighs = 28 g
41.9 mL of nitrogen weighs=28 *41.9 /22400g
Percentage of nitrogen =28 *41.9* 100/22400* 0.3
=17.46%
4 views
Answered