During estimation of nitrogen present in an organic compound by Kjeldahl’s method,
During estimation of nitrogen present in an organic compound by Kjeldahl’s method, the ammonia evolved from 0.5g of the compound in Kjeldahl’s estimation of nitrogen, neutralized 10 mL of 1 M H2SO4. Find out the percentage of nitrogen in the compound.
4 views
1 Answers
1M of 10 mL H2SO4=1M of 20 mL NH3
1000 mL of 1M ammonia contains 14 g nitrogen
20 mL of 1M ammonia contains14*20/1000 g nitrogen
Percentage of nitrogen = 14*20*100/ 1000 *0.5 =56.0%
4 views
Answered