A sample of 0.50 g of an organic compound was treated according to Kjeldahl’s method.
A sample of 0.50 g of an organic compound was treated according to Kjeldahl’s method. The ammonia evolved was absorbed in 50 ml of 0.5 M H2SO4. The residual acid required 60 mL of 0.5 M solution of NaOH for neutralisation. Find the percentage composition of nitrogen in the compound.
5 views
1 Answers
% of nitrogen= 1.4*Molarity of the acid*Basicity of the acid* Volume of the acid used/Mass of the substance taken
= 1.4*1*2*10/0.5
= 56.0
5 views
Answered