1 Answers
Option 4 : ₹ 17000
Given:
Cost price of the item = ₹11900
Discount = 16%
Profit = 20%
Formula used:
S.P. = (100 + Profit%)/100 × C.P.
M.P. = 100/(100 - Discount%) × S.P.
Where, C.P. = Cost price
S.P. = Selling price
M.P. = Market price
Calculation:
The selling price of the item = (100 + 20)/100 × 11900
= 120/100 × 11900
= 6/5 × 11900
= ₹14280
The market price = 100/(100 - 16) × 14280
= 100/84 × 14280
= 25/21 × 14280
= ₹17000
∴ The marked price of the item is ₹17000.
4 views
Answered