1 Answers

Option 4 : 67%

Let the customer bought 1 kg of item

Actual amount received by the customer = 1 – (25/100 × 1) = 0.75 kg

Let the cost price of 1 kg be Rs. 100

Actual price of 750 gm = 100 × (0.75) = Rs. 75

New marked price = 100 + (25/100) × 100 = Rs. 125

Price paid by the customer = Rs. 125

Profit earned by the shopkeeper = 125 – 75 = Rs. 50

Profit percentage = (50/75) × 100 = 67%
4 views

Related Questions