1 Answers
Option 3 : Rs. 15045
Marked price = Rs. 13800
Discount = 15% on Marked price = (15/100) × 13800 = Rs. 2070
Selling price of product = 13800 - 2070 = Rs. 11730
Given the loss percentage in the transaction = 8%
Loss = Cost price - Selling price
⇒ Cost price = Selling price + loss
⇒ Cost price = 11730 + (8% of Cost price)
⇒ Cost price (1 - 0.08) = 11730
⇒ Cost price (0.92) = 11730
⇒ Cost Price = 11730/0.92
⇒ Cost price = Rs. 12750
Now, Selling price - Cost price = Profit
⇒ Selling price = Profit + Cost price
⇒ Selling price = 18% of Cost price + 12750
⇒ Selling price = (1 + 0.18) × 12750
⇒ Selling Price = 12750 × 1.18
∴ Selling Price = Rs. 15045
4 views
Answered