1 Answers

Option 4 : 28%

Alternate MethodCP ∶ SP = (100 - D%) ∶ (100 + P%)

⇒ CP ∶ SP = (100 - 10) ∶ (100 + 15) = 18 ∶ 23

Profit = 23 - 18 = 5 units

Profit % = (5/18) × 100 ≈ 28%

∴ The required profit is 28%.

Traditional method:

Given:

A dealer bought an article at 10% discount on its marked price

Gain = 15% on MP 

Formula used:

MP(1 - D%/100) = SP

where,

MP = Marked Price

SP = Selling price

D = Discount

Profit % = (SP - CP)/CP × 100

Calculation:

Let marked price of article be p

Now according to question,

CP = MP × (1 − 10/100)

⇒ CP = p × 90/100

⇒ CP = 0.9p

SP = MP(1 + 15/100)

⇒ SP = p(23/20) = 1.15p

Profit = 1.15 p − 0.9 p

⇒ 0.25 p

Profit % = {0.25/0.9} × 100

⇒ 27.778% ≈ 28%

∴ The gain per cent (correct to the nearest integer) is 28

6 views

Related Questions