1 Answers

Option 1 : 40 km/h

Let the distance covered at 30 km/h be x km, then the distance covered at 45 km/h will be 3x km.
Total time taken to cover 3x km = (x/30) + (3x/45) = 9x/90 = x/10 hours 
∴ Average speed = distance/time = 4x × 10/x = 40 km/h

4 views

Related Questions