1 Answers
Option 5 : None of these
[ alt="Upload Deepak TTP Created 30Q images deepak D 2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/11/Upload_Deepak_TTP_Created_30Q_images_deepak_D%202.PNG">
Relative speed of boat in upstream = 22 – 4 = 18 km/hr
Relative speed of boat in downstream = 22 + 4 = 26 km/hr
Time taken by boat to cover 60 km in upstream = 60/18 = 3.33 hours
Time taken by boat to cover 60 km in downstream = 60/26 = 2.30 hours
Distance covered by boat = 20 + 40 + 20 = 80 km
Time taken by boat to cover 80 km = 80/22 = 3.63
Total time = 3.33 + 2.30 + 3.63 = 9.26 hours
∴ The boatman takes 9.26 hours to covers total distance.
4 views
Answered