1 Answers

Option 2 : 3750 m

Formula used:

Speed = distance/time

Average speed = total distance /total time

Calculation:

Let the distance covered by the man in 1st period of time be x m

So, the distance covered by the man in 2nd period of time is 3x m

So, the distance covered by the man in 3rd period of time is 6x m

So, total distance = x + 3x + 6x = 10x

Now,

Average speed = (total distance covered)/(total time taken)

50 = 10x/(15 + 45 + 90)

⇒ 10x = 50 × 150

⇒ 10x = 7500 m

So, half of the total distance = 7500/2 = 3750 m
4 views

Related Questions