1 Answers

Option 4 : 6

Let Budhan cycles at a speed of x km/hr and walks at a speed of y km/hr.

Budhan covers a distance of 19 km in 2 hours by cycling one fourth of the time and walking the rest.

I.e. Budhan cycled for half an hour and had walk for remaining time.

⇒ 0.5x + 1.5y = 19       ----(1)

The next day he cycles (at the same speed as before) for half the time and walks the rest (at the same speed as before) and covers 26 km in 2 hours.

⇒ x + y = 26      ----(2)

By solving the equations (1) and (2), x = 20 km/hr and y = 6 km/hr

So, the speed at which Budhan walks is 6 km/hr.
4 views

Related Questions