1 Answers

Option 1 : 11.5 km/hr

Given

Initially boat was moving in downstream

Distance between point of turning to point of reaching = 17 km

Distance between people to point of reaching = 8 km

Calculation

Point of turning, people and point of reaching makes a right angled triangle with hypotenuse = 17 km, one side = 8 km

⇒ Other side = √(172 – 82) = √225 = 15 km

Boat is moving along hypotenuse and reached 8 km far from people in two hour river speed takes boat to 8 km in 2 hours

⇒ River speed = 8/2 = 4 km/hr

Boat was moving in vertical to river and distance was 15 km which was travelled in 2 hours

⇒ Speed of boat = 15/2 = 7.5 km/hr

Previously boat was moving in the direction of river

⇒ Downstream Speed = boat + river’s speed

⇒ Downstream Speed = 4 + 7.5 = 11.5 km/hr

7 views

Related Questions