1 Answers
Option 3 : 30
Let the speed at which Atul travels from C to B be x km/hr
Time taken taken by Atul to reach point C 1 hour 30 minutes
Distance = 40 × 1.5 = 60 km
Total distance = 150
Distance between C and B = 150 – 60 = 90 km
He waits for 1 hour at C and reaches point B at 4 : 30
Time taken to reach point B to C = 4 : 30 pm – 1 : 30 pm = 3 hours
∴ Speed = 90/3 = 30 km/hr
4 views
Answered