1 Answers

Option 1 : 8 kmph

Given:

Boat moves downstream at 2 km in 12 minutes and upstream at 1 km in 10 minutes

That is, boat moves downstream at 1 km in 6 minutes and upstream at 1 km in 10 minutes

Formula used:

Speed = Distance/Time

x = ½ (u + v); where, u is speed of rowing downstream, v is speed of rowing upstream and x is speed of boat in still water.

Calculation:

Downstream speed, u = 1/6 × 60 = 10 kmph

Upstream speed, v = 1/10 × 60 = 6 kmph

Thus, speed of boat in still water = x = ½ (u + v) = ½ (10+6) = 8 kmph
8 views

Related Questions